portál o slovenskom dizajne

Vernisáž Pocta príboru 2008

Vernisáž Pocta príboru 2008

V stredu 12. novembra sa konala vernisáž výstavy Pocta príboru 2008. Výstava Pocta príborupredstavuje výsledky dizajnérskej súťaže pre študentov stredných a vysokých škôl vyhlásenej k päťdesiatinám príboru Brusel. Príbor Brusel navrhol v roku 1958 dizajnér Ján Čalovka vo fabrike Sandrik, Hodruša-Hámre, a je to jediný slovenský výrobok, ktorý sa vyrába nepretržite už 50 rokov.

Na súťaži, ktorá bola vypísaná v januári 2008 sa zúčastnilo 63 študentov z 9 stredných škôl s výučbou dizajnu a troch vysokých škôl. Súťaž bola rozdelená do dvoch kategórií: A - Príbor ako súčasť stolovania a B - Voľné stvárnenie témy príbor.

Výhercovia súťaže boli vyhlásení na vernisáži výstavy v stredu.

Okrem výsledkov súťaže je na výstave pripravená aj kolekcia najlepších príborov a stolovacieho riadu dizajnéra Jána Čalovku z rokov 1958 - 1972, ktoré vznikli ako návrhy na sériovú výrobu pre Sandrik alebo ako unikátne originály. Vystavená kolekcia pozostáva z vyše 30 typov rôznych príborov a vyše 20 mís, nádob, kanvičiek a svietnikov. Kolekcia príborov je zapožičaná z osobného archívu dizajnéra a čiastočne z depozitu Slovenskej národnej galérie.

K výstave bol vydaný 40-stranový katalóg, kde sa predstavujú všetky zúčastnené návrhy, príbor Brusel a jeho autor Ján Čalovka. Grafické riešenie katalógu pripravila Zuzana Chmelová, autorom architektonického riešenia výstavy je Tomáš Tokarčík. Katalóg tu.

blog comments powered by Disqus