portál o slovenskom dizajne
Oslavujeme 120 rokov od narodenia škandinávskej ikony dizajnu
pridané
02 Mar 2018
napísal/a
posledné články
sharuj googli
likuj

Oslavujeme 120 rokov od narodenia škandinávskej ikony dizajnu

Tento rok vo februári uplynulo presne 120 rokov od narodenia fínskeho architekta, dizajnéra nábytku a bytových doplnkov Alvara Aalta. Iba málo ľudí sa do sveta architektúry a dizajnu zapísalo tak osobitou tvorbou ako on. Pripomeňme si napríklad jedno z hojne rozšírených jednoduchých severských kresiel z preglejky a brezovej lamely, či typickú stoličku Artek z ohýbaného dreva na troch nohách. Navzdory veľmi modernému vzhľadu je prekvapivé, že oba kúsky vznikli už v 30. rokoch, kedy bol v Európe na vzostupe funkcionalizmus. Ikonou škandinávskeho dizajnu sa tak potom stala aj váza Savoy z umelcovej kolekcie pre značku Iittala. Okrem pevného spojenia Aalta s nábytkom z ohýbaného brezového dreva a s výrobkami zo skla bol tiež veľmi aktívnym architektom. Za svoj život vytvoril spolu 500 realizácii v 18 štátoch sveta. Medzi jeho diela patrí napríklad univerzita v jeho rodnom meste Jyvaskyla, Hala Finlandia v Helsinkách, Art múzeum v Aalborgu či kultúrny dom v nemeckom Wolfsburgu.

Mladosť Alvara Aalta

Ako mladý architekt precestoval Alvar Aalto Európu, predovšetkým Taliansko, a tak mohol svojmu rodnému Fínsku predstaviť najnovšie trendy. Cez vtedy moderný funkcionalizmus sa dostal až k architektúre, ktorá ctí materiály a základné vlastnosti stavieb postavené na sedliackom rozume. Jeho stavby sú dodnes funkčné, krásne a cenené a stávajú sa harmonickou súčasťou svojho okolia využívajúc predovšetkým vlastnosti prírodných materiálov.

Založenie firmy Artek a spolupráce s tradičnou fínskou značkou Iittala

V roku 1924 začala v ateliéri Alvara Aalta pracovať o 4 roky mladšia architektka Aino Mandelin, do ktorej sa Aalto zamiloval. Ich spokojné manželstvo vydržalo viac ako dve desaťročia, mali spolu dve deti a pracovali na mnohých výnimočných realizáciách. Založili firmu Artek, vyrábajúcu dodnes nábytok, a taktiež pracovali pre jednu z najtradičnejších fínskych značiek - značku Iittala. Pre Iittalu Aalto navrhol celú kolekciu ručne fúkaného skla a obrábaného skla, ktorá nesie jeho meno, a predáva sa v nezmenenej podobe dodnes.

Unikátna váza Savoy

Jedným z výtvorov kolekcie ručne fúkaného a obrábaného skla Iittala je váza Savoy s nádhernými čistými a organickými krivkami. Samotný tvar pripomína vlny fínskych jazier a krivky ich brehov, ktorými sa tvorca nechal inšpirovať. Alvar Aalto ju vytvoril pre Iittalu v roku 1936 a bola určená pre Parížsku svetovú výstavu. V tom istom roku manželia Aaltoví umiestnili niekoľko váz do luxusnej reštaurácie Savoy v Helsinkách, vďaka ktorej je známa práve ako váza Savoy.

V roku 1936 pôsobili sklenené vázy Savoy dokonale revolučným dojmom, obzvlášť pri porovnaní s podobnými výrobkami tej doby. Aj preto váza získala mnoho ocenení: Grand Prizen v roku 1937 na Svetovom veľtrhu v Paríži, Kráľovskú zlatú medailu architektúry v roku 1957 vo Veľkej Británii, Zlatú medailu amerického inštitútu USA v roku 1963 a Grande Medaille d´Or de l´Architecture v roku 1972 veo Francúzsku.

Spoločnosť Iittala, ktorá je dnes súčasťou silnej fínskej skupiny Fiskars, každý rok rozširuje portfólio váz Savoy o jednu až dve nové farby skla, a rovnaké množstvo farieb z výroby vyradí. Možno práve preto sa etablovala široká základňa zberateľov produktov firmy Iittala, ktorí si každú novú farbu kupujú do svojej zbierky. Vázu Savoy je možné zakúpiť napríklad na www.arki.cz.

Alvar Aalto nás dodnes nielen vďaka svojim vázam inšpiruje k tomu, aby sme svet okolo seba robili krajším. Často sa hovorí, že v jednoduchosti je sila. A možno práve preto toto stručné úslovie vystihuje diela a tvorbu škandinávseho majstra najlepšie.

blog comments powered by Disqus