portál o slovenskom dizajne

V pražskej dizajnérskej súťaži zvíťazila rozšírená realita

Futuristický koncept „asistenta rozšírenej reality“ Neo Flock od Litovca Tomasa Jankauskasa je víťazom tohtoročného Dassault Systèmes Design Challenge. Druhú cenu v súťaži konanej pod záštitou hlavného mesta získal projekt vznášadla - zametača od českého dizajnéra Karla Vránka. Tretiu priečku obsadil projekt Hojdačka. Verejnú „hojdaciu nabíjačku“ navrhnol Siriphong Roongruengvuthikul z Thajska.

Víťazný asistent rozšírenej reality sa podľa autora dokáže sám pohybovať v priestore a ponúka v reálnom čase pohľad z inej perspektívy. Dokáže taktiež poskytovať  informácie o danom mieste, prípadne navigovať užívateľa na jeho ceste mestom.
Strieborné vznášadlo na elektrický pohon je určené na upratovanie verejných priestorov a súčasne na filtráciu vzduchu.
Bronzová nabíjacia hojdačka umožňuje využiť kinetickú energiu na nabíjanie inteligentných zariadení.

„Úspešné návrhy dobre ilustrujú smer, ktorým sa dizajn uberá. Projekt na prvom mieste je nemateriálny, pracuje s emóciami a je svojím spôsobom metafyzický, druhý sa zameriava na produktový dizajn a tretí pracuje so sociálnym rozmerom,“ vysvetlila Anne Asensio, viceprezidentka pre Design Experience vo spoločnosti Dassault Systèmes a predsedníčka poroty.

Účastníci tretieho ročníka mezinárodnej súťaže mali za úlohu navrhnúť predmet určený k běžnému používaniu inšpirovaný Prahou. Víťazný futuristický projekt Neo Flock predstavuje imaginárny prístroj odkazujúcí na kubizmus, ktorý umožňuje zažiť mesto v novom nekonvenčnom rozmere. Autor pracoval s konceptom napojenia na nervovú sústavu a počíta s tým, že by zariadenie bolo možné krátkodobo prenajímať podobne ako dnes bicykle.

Vedľa automobilovej dizajnérky Anne Asensio zasadli v porote taktiež šéfredaktor časopisu AutoDesign&Styling Radek Laube, Jana Vinšová z občianského združenia Czechdesign a Tomáš Ivančík z Dassault Systèmes. Profesionálnych designérov zastupovali Maria Doucet, Ivan Dlabač a Petr Štěpánek. Do súťaže Dassault Systèmes Design Challenge sa v tomto roku zapojilo viac než štyristo mladých dizajnérov mladších než 35 rokov. Autor nejlepšieho návrhu získa odmenu vo výške 1 000 eur, druhý najlepší 500 eur a odmena za tretie miesto je 300 eur.

blog comments powered by Disqus