pridané
06 Nov 2008
napísal/a
posledné články
sharuj googli
likuj
6 Design Stories v Turíne
Slovenské centrum dizajnu pripravilo prezentáciu slovenského dizajnu na prvom ročníku medzinárodného podujatia World Design Capital (WDC) – Svetové hlavné mesto dizajnu v talianskom Turíne formou spoločnej výstavy šiestich krajín strednej Európy, ktoré sú dodnes spájané s pojmom „bývalý východný blok“.
Maďarsko, Poľsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko a Slovensko pripravili spoločný projekt s názvom 6 Design Stories, ktorý je súčasťou siete medzinárodných výstav International Design Casa rozmiestnených po celom meste. šesť krajín, šesť kultúr a šesť nových identít strednej Európy spojilo svoje sily, aby ukázali vlastné príbehy dizajnu formou experimentu.
Projekt 6 Design Stories dostal priestor v malej galérii Artintown v rušnom centre Turína. Návštevníci sa tu okrem dizajnu môžu zoznámiť aj s literatúrou o dizajne, vydávanou v týchto krajinách a tiež s aktuálnou produkciou krátkych animovaných filmov. K výstave vydalo SCD spoločný dvojjazyčný anglicko-taliansky katalóg.
Šesť príbehov dizajnu z Estónska, Maďarska, Lotyšska, Litvy, Poľska a Slovenska má podobu špeciálnej inštalácie spájajúcej možnosti 2- a 3-dimenzionálnej prezentácie dizajnu v jednom priestore. Grafická inštalácia reprezentuje 30 objektov zo šiestich krajín transformovaných do kresieb a vytlačených na vinylovom podklade, inštalácia sa od vstupu rozprestiera po podlahe a "šplhá" po stenách. šesť objektov akoby uniklo zo stien a sú prestavené vo svojej trojrozmernej podobe.
Šesť slovenských príbehov prezentujú produkty, ktoré sú niečím výnimočné a predstavujú aktuálne hodnoty slovenského dizajnu: kvalitu dizajnérskeho vzdelávania, chuť experimentovať a nekonvenčne uvažovať, spojenie tradície a inovácie, riešiť techniku s ohľadom na životné prostredie.
Elektrickú gitaru Stoneguitar vytvoril mladý dizajnér Tomáš Brichta, špecialista na experimentálne elektrické verzie hudobné nástroje. Jeho gitara má okrem klasických aj 12 rezonančných strún. Každý tón zahraný na hmatník zaznie aj na rezonančnej strune, pričom vzniká zvuk podobný ozvene.
Tatrapoint Adaptive, mechanický písací stroj na písanie Braillovým písmom navrhol študent dizajnu Rastislav Čerešňa v roku 997/1998 na fakulte architektúry STU v Bratislave. Je to jeden z mála príkladov, keď sa študentská práca dostala do výroby a pre výrobcu sa stala úspešným obchodným artiklom. Ergonomicky, užívateľsky aj esteticky príťažlivá pomôcka pre deti a mladých ľudí problémami zraku sa vyrába vo firme švec a spol., s. r. o., vo Vrábľoch.
Lampu Frauhaus vytvorila mladá dizajnérka Sylvia Jokelová ako ironickú zmes dizajnu a ľudovo-remeselnej tvorivosti. Spochybňuje konvencie v posudzovaní hodnoty ľudských zručností a postavenie dizajnéra ako arbitra "dobrého vkusu" a skúma rodové stereotypy.
Karafy z kolekcie Vinosaurus sú z najnovšej kolekcie, ktoré navrhol pre sklárne Rona, a. s., v Lednických Rovniach medzinárodne úspešný sklársky dizajnér Patrik Illo. Je známy širokým rozpätím svojej tvorby od úžitkového skla až po voľnú tvorbu. Používa humor a zveličenie aj pri riešení klasických tém nápojového skla.
Trojkolka Molecul pochádza z dielne špecialistu na transport dizajn a vysokoškolského pedagóga Štefana Kleina. Alternatívny individuálny dopravný prostriedok obohacuje infraštruktúru bicyklovej dopravy. Pohon je na asynchrónny motor so supramagnetmi s vysokou účinnosťou. To umožňuje malé rozmery a nízku hmotnosť. Projekt je postavený na reálnom legislatívnom základe.
6 Design Stories v Artintown Gallery, Turín, Taliansko od 6. do 13. novembra 2008.
Viac na www.torinoworlddesigncapital.it alebo www.artintown.it.
ZDROJ: TS